
Στο σχήμα βλέπουμε την τομή ενός ομογενούς μαγνητικού πεδίου στο επίπεδο της σελίδας, σχήματος τετράγωνου πλευράς α=0,4m, με ένταση Β=2∙10-4Τ, κάθετη στο επίπεδο της σελίδας, στην οποία έχουμε προσαρμόσει ένα ορθογώνιο σύστημα αξόνων x και y. Ένα πρωτόνιο κινείται στη διεύθυνση x και μπαίνει στο σημείο Α του πεδίου, στη θέση y=0,3m, με ταχύτητα υ=104m/s και εξέρχεται από το μαγνητικό πεδίο από ένα σημείο Γ με τετμημένη x=0,4m.
Ζητούνται:
i) Να σχεδιάσετε την δύναμη που δέχεται το πρωτόνιο κατά την είσοδό του στο πεδίο, στο σημείο Α, υπολογίζοντας και το μέτρο της.
ii) Η ακτίνα της κυκλικής τροχιάς του πρωτονίου, κατά την κίνησή του στο πεδίο.
iii) Η εκτροπή του πρωτονίου από το πεδίο.
iv) Οι συντεταγμένες του κέντρου Κ της κυκλικής τροχιάς και του σημείου εξόδου Γ από το πεδίο.
v) Η μεταβολή της ορμής Δpx και Δpy του πρωτονίου στους δύο άξονες, κατά την διάρκεια της κίνησης στο πεδίο, καθώς και οι αντίστοιχοι ρυθμοί μεταβολής της ορμής του πρωτονίου dpx/dt και dpy/dt, στους άξονες x και y, στο σημείο Γ.
Δίνονται : mp=1,6∙10-27kg , qp=1,6∙10 -19C.
ή
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου
Σημείωση: Μόνο ένα μέλος αυτού του ιστολογίου μπορεί να αναρτήσει σχόλιο.